w zgodzie z naturą

O serwisie

Witamy serdecznie i dziękujemy za odiwedzenie naszej witryny. Spróbujemy rozwijać ten serwis prezentując nowinki i nowości ze świata bio-, eko- i wprost z naturyJak pomóc jeżom przetrwać zimę?

Jeż jest naszym największym ssakiem owadożernym, jest w Polsce pod ochroną, a jego pożyteczność jest bezsporna. Jednak zwierzęta te są coraz bardziej wypierane z miejsc, gdzie kiedyś mogły bytować. Ich środowisko jest systematycznie wyniszczane, a na jego miejscu powstają budowy, nowe drogi, rosną domy. Co roku tysiące jeży jest zabijanych przez samochody, maszyny  rolnicze, pestycydy, ogniska i nieosłonięte oczka wodne, rozwój cywilizacji z pewnością im nie służy. 

Miejscami, gdzie jeże mogą jeszcze znaleźć bezpieczny azyl, są nasze działki i przydomowe ogródki.


Czego więc wymaga ów zwierz? Potrzeba mu jedynie spokojnego miejsca gdzieś w zacisznym kącie ogrodu oraz materiału do budowy gniazda i zimowego legowiska. Zgrabione jesienią suche liście należy usypać w kopczyk i pozostawić. Spalić je lub wyrzucić będzie można późną wiosną następnego roku.

Jeż żywi się różnego rodzaju owadami, wśród których znajdują się szkodniki naszych upraw. Warto więc, aby jak najczęściej "przeczesywał" nasz ogród. Nie można go jednak do tego zmuszać łapiąc i zamykając w nim. Musi on mieć możliwość swobodnego przechodzenia z ogrodu do ogrodu.

RYSZARD NITYCHORUK